קורס מאנדיי למתחילים

שיעור מס' 10 – תצוגה חכמה ומותאמת אישית של המידע

נגן וידאו

מילון מונחים

הבסיס לכל לוח במאנדיי. הטבלה הראשית לעולם תכיל את כל המידע הקיים בלוח. כל השורות (אייטמים), העמודות והקבוצות.

הטבלה הראשית היא התצוגה היחידה בלוח שלא ניתן למחוק מכיוון שהיא בעצם הבסיס של הלוח ובלעדיה אין לוח.

מכיוון שחלק מהמידע בטבלה הראשית לא בהכרח מעניין את כל המשתמשים בלוח, יצרה מאנדיי את הפתרון של תצוגה מותאמת (View) שמאפשר להציג רק חלקים ספציפיים מהטבלה הראשית. 

דוגמא – 

נניח ויש טבלת לקוחות ובה פרטי הקשר של הלקוחות (עמודות שם, פלאפון, כתובת, אימייל, מצב משפחתי וכו') וכן עמודה נוספת ובה התשלום החודשי שכל לקוח משלם לי. 

במידה ואני אחראי על גביית תשלומים מלקוחות, אין לי צורך במידע אודות מקום מגוריו של הלקוח/ מצבו המשפחתי ואני מעוניין לראות רק את גודל התשלום החודשי שלו וכן את הנייד והאימייל שלו על מנת שאוכל לשלוח לו הודעה בנוגע לתשלום. 

במקרה כזה אסנן מהטבלה הראשית את העמודות שאינן נחוצות לי (כתובת וכו') ואצור לעצמי תצוגה מותאמת שבה רואים אך ורק את שם הלקוח, הנייד, האימייל וסך התשלום שהוא צריך להעביר לי. חשוב להבין!!!

כאשר אשנה את הסכום או את הנייד של הלקוח בתצוגה המותאמת, השינוי יתרחש לי מול העיניים אבל לא רק! בתצוגה שלי אלא בכל תצוגה שבה העמודה של הסכום מופיע וכמובן גם בטבלה הראשית.

בעצם תצוגה מותאמת היא מניפולציה של תצוגה על הטבלה הראשית. בפועל מה שרואה המשתמש זה חלק מצומצם של המידע הקיים בטבלה הראשית אבל האמת היא שכל פעולה שהוא יבצע בחלק הזה תהיה כמובן פעולה שמתרחשת בטבלה הראשית. 

תצוגה מותאמת לא בהכרח תהיה בתצורה של טבלה. ייתכן ונרצה להציג אך ורק את המידע אודות מקום מגוריו של הלקוח (עמודת מיקום).

במקרה כזה נוכל ליצור View מסוג מפה שבו מוצגים על גבי מפה כל המיקומים של הלקוחות שנשאבו מעמודת המיקום (פירוט אודות תצורות תצוגה מיוחדות בהמשך המילון).